Polkadot

İsviçre merkezli Web3 tarafından desteklenen ve Ağustos 2020 tarihinde ortaya cıkan Polkadot, blokzincirlerin birbirine bağlanması yoluyla veri transferinin gerçekleşmesini sağlayan bir ağ sistemidir. Polkadot ağı, bir çok alt bileşenlerden oluşturmaktadır ve başta ağda işlem yapabilmek için kullanılan DOT isimli bir token olduğu bilinmektedir.

PolkadotDOT

TRY

24s. Değişim
24s Hacim
Max Supply

-

Total Supply

1,041,485,656

Circulating Supply

907,596,646

Cryptographic Algorithm

sr25519

Issue Date

2020.05.20

Issue Price

-

White Paper

EN

Consensus Protocol

NPOS

Type

COIN

Polkadot(DOT) Nedir?

Polkadot, blokzinciri ağlarının birbirine bağlanarak çalışmasına olanak sağlar. Yönetimin kullanıcılarda olduğu ve merkezsiz bir web hizmeti sağlamayı amaçlayan Polkadot, temel anlamda ölçeklenebilirlik ve yönetişim sorunlarına çözüm sunmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Birden çok blokzincirinin bir ağa bağlanmasını mümkün kılan Polkadot, bu ağlar sayesinde veri transferi yapılabilmesine de imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda Polkadot ağında işlem yapabilmek için kullanılan DOT isimli bir token olduğu bilinmektedir.

Polkadot Nasıl Çalışır?

Polkadot ağında işlemler paralel olarak ilerlemektedir ve dört alt bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler; Düzenleyici Zincir (The Relay Chain), Parazincir (The Parachain), Paraişlem (Parathread), Köprü Zincir (The Bridge Chain)’dir.

Düzenleyici Zincir, diğer blok zincirlerin bağlandığı ana blokzincirdir. Parazincir, düzenleyici zincire bağlanan blokzincirler olarak bilinmektedir ve Polkadot ağında paralel olarak birden çok işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu sayede ölçeklendirme ve yönetişim problemlerine de çözüm sunulmaktadır. Paraişlem, paralel zincirin daha esnek hali olarak çalışmaktadır. Köprü Zincir ise Bitcoin, Tezos ve Ethereum gibi farklı blokzincirlerin Polkadot ağı ile bağlanması noktasında işe yaramaktadır.

Polkadot ağında, dört çeşit konsensüs rolü bulunmaktadır. Bunlar; Doğrulayıcılar(validator), Adaylar(nominator), Sıralayıcılar(collator) ve Balıkçılar(fisherman)’dır. Bu rollerin özünde, DOT stake ederek ağdaki güvenliği sağlama, onaylama, ana zinciri koruma ve ağdaki olağan dışı durumların saptanması görevleri bulunmaktadır.

Polkadot Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Kurucu ortakları Robert Habermeier, Dr. Gavin Wood ve Peter Czaban’ın, önderliğinde İsviçre merkezli bir vakıf olan Web3 tarafından yaratılan Polkadot, uzun zamandır proje sürecinin devam etmesi sonucunda resmi olarak Ağustos 2020 tarihinde ortaya çıkmıştır.

Polkadot (DOT) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası, Bitcoin ve Tether ile Polkadot (DOT) alıp satmak için TOMYA’yı kullanabilirsiniz. Yenilikçi ve dürüst bir hizmet anlayışı sunan TOMYA, size bu konuda yardımcı olacaktır. TOMYA sayesinde dijital para borsası içinde güvenli bir şekilde yer alabilir, paranın geleceğine yatırım yapabilirsiniz. TOMYA fırsatları ile Polkadot satın almak için tıklayın.

Polkadot Satın Al
whatsapp-ikon
sohbet-ikon