Bitcoin

Bitcoin; Satoshi Nakamoto tarafından
oluşturulmuş ve herhangi bir merkez bankası
ya da resmi kuruluş ile ilişkisi olmayan
bağımsız, dijital bir para birimidir.

BitcoinBTC

TRY

24s. Değişim
24s Hacim
Max Supply

21,000,000

Total Supply

18,616,162

Circulating Supply

18,616,162

Cryptographic Algorithm

SHA256

Issue Date

2008-11-01

Issue Price

-

White Paper

EN

Consensus Protocol

POW

Type

COIN

Bitcoin Nedir?

Bitcoin; son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına almış bir fenomen. Paranın geleceği olarak tanımlanan bu fenomenin ülkemizde de tanınırlığı giderek artıyor. Günümüz dijital dünyasına uyumlu olan Bitcoin, kripto para ya da şifreli para birimi olarak da ifade ediliyor.

Bitcoin Ne Zaman Ortaya Çıktı?

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından üretilmiş bir dijital para birimidir. Bu sanal para birimi, küresel piyasalarda dolar ve euro gibi reel para birimlerine alternatif olarak bilinir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC'dir.

İlk dijital para birimi olan Bitcoin'den sonra ortaya çıkan tüm dijital paralara ise altcoin adı verilir. En popüler altcoinler arasında Ripple, Litecoin, Ethereum, Tron yer alır.

Dijital paralar, blockchain sistemine dayanır. Dilimize “blok zinciri” olarak tercüme edilebilecek bu terim, bir kullanıcıdan diğer kullanıcıya aracısız ve güvenli şekilde coin aktarımını sağlar. Bu kripto paranın temelini oluşturan blockchain sistemi, kırılamaz bir sistemdir.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin’in en önemli özelliği, merkez bankaları da dahil olmak üzere hiçbir devlet kurumu tarafından yönetilmemesidir. Bu nedenle döviz hareketlenmelerinden etkilenmez ve hiçbir banka, kullanıcıların paralarına ulaşamaz. Dolayısıyla kişilere kimliklerini açıklamadan para gönderme ve yatırım yapma olanağı sağlar.

Bitcoin'in değerini piyasadaki arz ve talep koşulları belirler. Ayrıca internet üzerinden yatırım yapma olanağı veren bu sistem, yatırımcıların kimliklerini de tamamen gizli tutar.

Bitcoin Güvenli mi?

Bu sistemde yapılan her işlem, şifrelenme sürecinden geçer. Şifrelenen “blockchain” sayesinde bütün işlemler kayıt altında tutulur. Blockchain teknolojisi ortaya çıktığı günden bugüne kadar hiçbir güvenlik açığı vermemiştir.

Alıcılar, özel cüzdan bilgilerini kaybetmedikleri ve güvenli dijital para borsalarını kullandıkları sürece güvenlik bakımından hiçbir sıkıntı yaşamaz.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Coin ve diğer kripto para birimlerini, dijital para borsaları aracılığıyla satın almak mümkündür. Dijital para borsaları; reel paralar karşılığında kripto para alınmasına olanak sağlar. Bitcoin’in kendisi güvenli bir sistemdir, ancak dijital para borsaları yönünden zaman zaman güvenlik açıkları oluşabilir. Bu sebeple güvenli ve dürüst platformları tercih etmek önemlidir.

Yenilikçi ve dürüst bir hizmet anlayışı sunan TOMYA, size bu konuda yardımcı olacaktır. TOMYA sayesinde dijital para borsası içinde güvenli bir şekilde yer alabilir, paranın geleceğine yatırım yapabilirsiniz. TOMYA fırsatları ile Bitcoin satın almak için tıklayın.

Bitcoin Satın Al
whatsapp-ikon
sohbet-ikon