Avalanche (AVAX)

Avalanche, merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları, finansal ve dijital varlıklar, kripto para işlem platformları ve diğer hizmetler için güvenli ve ölçeklenebilen bir altyapı sunma amacıyla Ava Labs tarafından geliştirilmiş bir ağdır.

AvalancheAVAX

TRY

24s. Değişim
24s Hacim
Maksimum Arz

720,000,000

Toplam Arz

404,229,626

Dolaşımdaki Arz

280,937,841.76

İhraç Tarihi

08-07-2020

İhraç Fiyatı

0,5 $

White Paper

EN

İnternet Sitesi

avax.network

Avalanche Nedir?

Avalanche, kullandığı birden fazla mutabakat mekanizması sayesinde “işlem sonlandırma süresi bazında blockchain sektöründeki en hızlı akıllı sözleşme(smart contract) platformu” olduğu iddiasını öne sürmektedir. Platform dahilinde bulunan üç farklı blockchain kullanımıyla daha güvenilir ve ölçeklenebilir hizmetler sunar. Avalanche’ın yerel tokeni olan AVAX, ağ içerisinde hem ödüllendirme hem de ödeme sistemi olarak kullanılmaktadır.

Avalanche Nasıl Ortaya Çıktı?

Eylül 2020’de piyasaya sürülen Avalanche ağı, Emin Gün Sirer liderliğindeki Ava Labs tarafından geliştirildi. Diğer kurucu ortaklar Kevin Sekniqi ve Maofan “Ted” Yin de Sirer gibi Cornell Üniversitesi mezunları.

Emin Gün Sirer, merkeziyetsiz ağ yapıları ile ilgili çalışan deneyimli bir bilgisayar uzmanıdır Bununla birlikte Bitcoin ağına göre daha hızlı çalışan ve finans sektöründeki Visa gibi devlerle rekabet edebilen Avalanche Consensus plarformunun önde gelen ismi konumundadır.

Avalanche ağı, en temelde blockchain tarafında üç soruna çözüm üretmek üzere çalışır. Bunlar, ölçeklenebilirlik, gas ücretleri ve iş birliğidir.

Avalanche Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Avalanche, kullanıcısına sunduğu çözümleri farklı yöntemlerin birlikte kullanılmasıyla sağlar. Bunlardan ilki Avalanche ağının birlikte çalışabilir üç blockchainden oluşuyor olmasıdır. Bunlar X-Chain, C-Chain ve P-Chain.

Tüm proseslerin tek bir zincir üzerinden yürütülmesi ile karşılaştırıldığında üç blockchainin farklı roller üstlenmesi Avalanche ağının daha hızlı ve daha ölçeklenebilir olmasındaki en büyük etkenlerden biridir.

Bu özellik, kullanılan blockchainlerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş iki farklı mutabakat mekanizmasıyla birleştirilmiştir. Avalanche ve Snowman mutabakat protokolleri ağ ölçeklenebilirliğini ve işlem hızlarının artmasını sağlayan başlıca sebeptir.

Avalanche Avantajları Nelerdir?

Avalanche ağı saniyenin altında işlem onayları sağlamada benzersiz bir ağdır. Bu özelliği ile birlikte herkesin kullanabileceği merkeziyetsiz varlık ticareti sağlar. Ayrıca geliştiriciler yeni bir varlık oluşturabilirler ve var olanı düzenleyebilirler. Bunlara ek olarak, alım satım işlemlerini erişim engeli olmadan tek bir yapının altında toplamaya çalışan ağ, bu noktada şeffaflıktan ödün vermiyor.

Avalanche Satın Al

Sıkça Sorulan Sorular

TOMYA ekibinin dijital para borsalarına dair raporlarını inceleyerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz ayrıca aklınıza takılan her türlü soru için müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.