Kripto Paralar

Kripto paralar; tamamen dijital, takas işlemlerinde kullanılabilen, şifrelenmiş sanal para birimleridir. Blockchain teknolojisi kullanan bu sanal paralar, herhangi bir merkezi otoriteye bağlı değildir. Geleceğin para birimi olarak görülen kripto paralar, özel şifreleme sistemleri ile şifrelenir ve oldukça güvenlidir.

Bitcoin

BTC

Bitcoin, blockchain teknolojisini kullanan dijital bir para birimidir. Bu sanal para birimi, küresel piyasalarda dolar ve euro gibi reel para birimlerine alternatif olarak bilinir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC'dir.

Bitcoin sürekli büyüyen bir veritabanına sahiptir ve bu veri tabanı kimsenin tekelinde değildir. Blockchain teknolojisi eşler arası ağ ile bir cihazdan diğer cihaza bağlıdır ve bu sayede sistem güncelliğini korur. Verilerin bir daha değiştirilemeyecek ve silinmeyecek şekilde kayıt altına alınarak bir zincir halkası gibi birbirine bağlı olduğu blokchain, eklenen her blokla birlikte büyümeye devam eder.

BitcoinBTC

267,974.96TRY

24s. Değişim-4.241%
24s Hacim37.45

Ethereum

ETH

Ethereum (ETH); Bitcoin gibi bir kripto para birimidir. Ancak Ethereum aynı zamanda kripto işletim sistemi görevi de görür. Ethereum sistemi sayesinde yeni yazılımlar ve farklı altcoin’ler oluşturulabilir. Ayrıca yazılımcılar Ethereum sistemi üzerinden kendi projelerini oluşturabilir ve bunu Ethereum blok zinciri üzerine entegre edebilir.

EthereumETH

9,086.79TRY

24s. Değişim1.681%
24s Hacim471.06

Ripple

XRP

Ripple (XRP), bir ödeme ağı sistemi ve kripto para birimidir. Ancak diğer kripto birimlerinden farklı olarak merkezi olan bir para birimidir. Blockchain teknolojisi üzerinde işlem gördüğü halde bütün defterler Ripple Net tarafından yönetilir.

Ripple'ın amacı, büyük miktarlardaki para transferlerinin hızlı, güvenli ve ucuz bir şekilde blockchain sistemi üzerinden yapılmasıdır.

RippleXRP

2.07TRY

24s. Değişim-1.796%
24s Hacim793,809.7

Litecoin

LTC

Litecoin (LTC), Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip bir sanal para birimidir. Eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından geliştirilen Litecoin, ilk altcoin olma özelliğine sahiptir.

Çok düşük maliyetlerle para transfer edilebilmesi amacıyla ortaya çıkan bu kripto para birimi, farklı algoritması ve depolama imkanları ile diğer altcoin’lerden ayrılır.

LitecoinLTC

1,064.25TRY

24s. Değişim-2.611%
24s Hacim1,826.76
Kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak için kullanıcı rehberine göz atabilirsiniz.

Tomya'yı Sosyal Medyada Takip Edin!

Dijital para borsalarındaki diğer yatırımcılarla bağlantı kurmak, promosyonlar hakkında bilgi almak ve yatırım stratejilerini tartışmak için Tomya'yı sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

whatsapp-ikon
sohbet-ikon