Kripto Paralar

Kripto paralar; tamamen dijital, takas işlemlerinde kullanılabilen, şifrelenmiş sanal para birimleridir. Blockchain teknolojisi kullanan bu sanal paralar, herhangi bir merkezi otoriteye bağlı değildir. Geleceğin para birimi olarak görülen kripto paralar, özel şifreleme sistemleri ile şifrelenir ve oldukça güvenlidir.

Bitcoin

BTC

Bitcoin, blockchain teknolojisini kullanan dijital bir para birimidir. Bu sanal para birimi, küresel piyasalarda dolar ve euro gibi reel para birimlerine alternatif olarak bilinir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC'dir.

Bitcoin sürekli büyüyen bir veritabanına sahiptir ve bu veri tabanı kimsenin tekelinde değildir. Blockchain teknolojisi eşler arası ağ ile bir cihazdan diğer cihaza bağlıdır ve bu sayede sistem güncelliğini korur. Verilerin bir daha değiştirilemeyecek ve silinmeyecek şekilde kayıt altına alınarak bir zincir halkası gibi birbirine bağlı olduğu blokchain, eklenen her blokla birlikte büyümeye devam eder.

BitcoinBTC

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

Ethereum

ETH

Ethereum (ETH); Bitcoin gibi bir kripto para birimidir. Ancak Ethereum aynı zamanda kripto işletim sistemi görevi de görür. Ethereum sistemi sayesinde yeni yazılımlar ve farklı altcoin’ler oluşturulabilir ayrıca yazılımcılar Ethereum sistemi üzerinden kendi projelerini oluşturabilir ve bunu Ethereum blok zinciri üzerine entegre edebilir.

EthereumETH

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

Ripple

XRP

Ripple (XRP), bir ödeme ağı sistemi ve kripto para birimidir. Ancak diğer kripto birimlerinden farklı olarak merkezi olan bir para birimidir. Blockchain teknolojisi üzerinde işlem gördüğü halde bütün defterler Ripple Net tarafından yönetilir.

Ripple'ın amacı, büyük miktarlardaki para transferlerinin hızlı, güvenli ve ucuz bir şekilde blockchain sistemi üzerinden yapılmasıdır.

RippleXRP

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

Litecoin

LTC

Litecoin (LTC), Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip bir sanal para birimidir. Eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından geliştirilen Litecoin, ilk altcoin olma özelliğine sahiptir.

Çok düşük maliyetlerle para transfer edilebilmesi amacıyla ortaya çıkan bu kripto para birimi, farklı algoritması ve depolama imkanları ile diğer altcoin’lerden ayrılır.

LitecoinLTC

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

Tether

USDT

Tether, Tether Limited şirket tarafından çıkarılan, reel destekli ve değeri yaklaşık 1 Amerikan Doları’na sabitlenen bir kripto para birimidir. Piyasada USDT ile sembolize edilen Tether, değeri Amerikan Doları’na endeskli olduğu için bir stabilcoin kategorisinde yer almaktadır. Piyasada bulunan her bir Tether (USDT) karşılığında Tether Limited’in kasasında 1 ABD doları olduğunu belirtilmektedir. Reel para birimleri ile kriptopara birimleri arasında bir köprü niteliğinde olan Tether, stabilcoinler arasında da en popüler olanıdır.

Daha önceki zamanda sadece Omni protokolü ile transfer imkanı sağlayan Tether, günümüzde Ethereum blokzincir üzerindeki ERC-20 tabanlı tether yatırma ve çekme işlemlerine olanak sağlamaktadır.

TetherUSDT

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

Chainlink

LINK

SmartContract adlı bir şirket tarafından geliştirilen Chainlink, blockzincirindeki akıllı sözleşmeler ile zincir dışında kalan gerçek veriler arasında köprü görevi görme amacıyla ortaya çıkan merkeziyetsiz bir oracle platformudur. LINK ise Chainlink ağının kripto para birimidir ve toplam arzı 1 milyar ile sınırlandırılmıştır.

ChainlinkLINK

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

Polkadot

DOT

İsviçre merkezli Web3 tarafından desteklenen ve Ağustos 2020 tarihinde ortaya çıkan Polkadot, blokzincirlerin birbirine bağlanması yoluyla veri transferinin gerçekleşmesini sağlayan bir ağ sistemidir. Polkadot ağı, bir çok alt bileşenlerden oluşturmaktadır ve başta ağda işlem yapabilmek için kullanılan DOT isimli bir token olduğu bilinmektedir.

PolkadotDOT

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

Dogecoin

DOGE

Dogecoin ya da kısa adıyla Doge , Litecoin’in türevi olarak oluşturulan reddit ve twitterda popüler bir kitleye sahip olan bir kripto para birimidir.

DogecoinDOGE

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

Cardano

ADA

Cardano, 2017 yılında Cardano Vakfı, IOHK ve Emurgo kuruluşları tarafından ortaya çıkarılmıştır. Genel anlamda merkeziyetsiz blokzincir uygulaması sayesinde ölçeklenebilirlik ve sürdürebilirlik işlevlerine odaklanan Cardano, katmanlı bir yapıya sahiptir. ADA ise platformun kripto para birimidir ve toplam arzı 45 milyar adet olarak sınırlandırılmıştır.

CardanoADA

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

USD Coin

USDC

USD Coin adıyla da bilinen USD Coin, Centre tarafından geliştirilen ve Coinbase ile Circle tarafından ortaya çıkarılan bir stablecoindir. Aynı zamanda Ethereum tabanlı kripto para biriminin değeri 1 Amerikan Doları’na göre belirlenir ve her USD Coin karşılığı için bankada amerikan doları bulunmak zorundadır.

USD CoinUSDC

NEO

NEO

Neo, 2014 yılında Antshares adı ile Da Hongferi ve Erik Zhang tarafından ortaya çıkarılan fakat 2017 yılında OnChain adlı firmanın da desteğiyle adı Neo olarak değiştirilen bir kripto para birimidir. Aynı zamanada Çin’in Ethereumu olaraka adlandırılan NEO, akıllı sözleşmeler, dijital varlıklar ve kimliklerden oluşan bir sisteme sahiptir.

NEONEO

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

Chiliz

CHZ

Chiliz, 14 Şubat 2018 tarihinde piyasaya sürülen ve Alexandre Dreyfus ile arkadaşları tarafından ortaya çıkarılan bir kripto para birimidir. ERC-20 altyapısıyla hizmet veren Chiliz genellikle spor camiasında talep görmektedir ve toplam arzı 8,888,888,888 ile sınırlandırılmıştır.

ChilizCHZ

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

Holochain

HOT

Holochain (HOT), küresellik yerine kullanıcı bağımsızlığını göz önünde bulundurarak merkeziyetsiz bir internet sunmayı hedefler. HOT ise Holochain projesinin kripto para birimidir.

HolochainHOT

TRY

24s. Değişim
24s Hacim

BitTorrent

BTT

BitTorrent Token, BitTorrent protokolü ile bütünleşik çalışan ve dosya paylaşımı gibi işlemlerin daha etkin olmasına yardımcı olan bir tokendir ayrıca, BitTorrent Token TRC-10 altyapısını kullanır.

BitTorrentBTT

TRY

24s. Değişim
24s Hacim
ic-guideKripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak için kullanıcı rehberine göz atabilirsiniz.
twitter-comment-img1twitter-comment-img2twitter-comment-img3
followTwitter

Tomya'yı Sosyal Medyada Takip Edin!

Dijital para borsalarındaki diğer yatırımcılarla bağlantı kurmak, promosyonlar hakkında bilgi almak ve yatırım stratejilerini tartışmak için Tomya'yı sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

followTwitter
whatsapp-ikon
sohbet-ikon