Cardano

Cardano, finansal uygulamaları yürütmek için geliştirilmiş yenilikçi ve üçüncü nesil bir blockchain protokolüdür. Bu protokol Proof of Stake (Hisse Kanıtı) konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır.

cardano-bigdropshadow
CardanoADA

TRY

24s. Değişim
24s Hacim
Maksimum Arz

45,000,000,000

Toplam Arz

34,512,850,429

Dolaşımdaki Arz

33,934,048,406

İhraç Tarihi

1-10-2017

İhraç Fiyatı

0.02$

White Paper

EN

İnternet Sitesi

cardano.org

Cardano Nedir?

Cardano, 2015 yılında geliştirilmeye başlanmış fakat 2017 yılında Charles Hoskinson tarafından kullanıma sunulmuştur. Cardano, ölçeklenebilmesinin yanı sıra güvenli bir yapıya sahip üçüncü nesil blockchain platformudur. Bu platform, blockchain sistemine esneklik katmak üzere açık kaynak kodlu şekilde geliştirilmiştir.Ada ise Cardano platformunun kripto para birimidir ve adını ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace’ten almıştır. Ölçeklenebilirlik ve sürdürebilirlik işlevlerine odaklanan Cardano, aynı zamanda ilk merkeziyetsiz blokzinciridir.

Cardano Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Cardano platformu 2017 yılında Ethereum'un da kurucu ortaklarından biri olan Charles Hoskinson tarafından meydana getirilmiştir. Bu platform; İsviçre merkezli kuruluş Cardano Vakfı, geliştirme aşamasında yer alan IOHK ve Emurgo olmak üzere, üç ayrı kuruluş tarafından da desteklenmektedir. Bu platformun dijital para birimi ise "ADA"dır. Kendine has bir programa diline sahip Cardano, kullanıcıların ihtiyaçları ile düzenleyicilerin taleplerini dengelemek için tasarlanmıştır.

Cardano Nasıl Çalışır?

Cardano, Proof of Stake (Hisse Kanıtı) konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. Bu konsensüs, hesaplama gücüne dayanan bir sistem yerine dijital varlık sahipliğini dikkate alan bir yapıya sahiptir. Bu konsensüs yapısında zaman dilimleri (time slot) ve devre (epoch) olarak adlandırılan temel parçalar mevcuttur. Her devre de Cardano blockchaininde üretilen blokları yaratmak ve doğrulamakla görevli bir slot lideri tarafından yönetilmektedir. Bloklardaki işlemler ise slot liderleri tarafından üretildikten sonra paylara bağlı olarak seçilen girdi doğrulayıcıları (input endorser) tarafından onaylanır. Bir devrede, birden fazla girdi doğrulayıcısı da bulunabilir.

Cardano platformu katmanlı bir sistem, ölçeklenebilirlik ve yüksek güvenlik sunmaktadır.

Cardano’nun Avantajları Nelerdir?

Cardano, madencilik algoritması için Proof of Steak ya da PoS madenciliği üzerine geliştirilmiş olan Ouroboros’u kullanmaktadır. Ouroboros mekanizması kullanıcıların gizliliklerini korumaya ve de farklı blockchainler yaratmaya çalışan yenilikçi bir programdır.

Bu programın amacı elektrik tüketimini devasa boyutlara taşıyan Proof of Work sistemine bir alternatif yaratmaktır. Bu nedenle Cardano'nun en önemli avantajlarından biri elektrik tüketimi konusunda sağladığı tasarruftur.

Cardano’nun bir başka avantajı da blockchain teknolojisini bankacılık faaliyetlerine entegre etmesidir. Dolayısıyla Cardano protokolü pratiklik açısından da kullanıcılara bir fayda sağlamaktadır.

Cardano Nasıl Satın Alınır?

Cardano(ADA) dijital para birimini kripto para borsaları aracılığıyla alabilirsiniz. Yenilikçi ve dürüst bir hizmet anlayışı sunan TOMYA, size Cardano(ADA) işlemleri konusunda yardımcı olmaya hazır. TOMYA sayesinde dijital para borsalarına güvenli bir biçimde dahil olabilirsiniz. TOMYA fırsatları ile Cardano (ADA) satın almak için tıklayın.

Cardano Satın Al

Sıkça Sorulan Sorular

TOMYA ekibinin dijital para borsalarına dair raporlarını inceleyerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz ayrıca aklınıza takılan her türlü soru için müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.