USD Coin

USD Coin, Ethereum tabanlı stabil bir kripto para birimidir. Kısaltması USDC olan bu dijital para, ABD dolarına endeksli şekilde işlem görmektedir.

usdc-bigdropshadow
USD CoinUSDC
Maksimum Arz

-

Toplam Arz

7,382,792,526

Dolaşımdaki Arz

7,285,370,857

İhraç Tarihi

11-10-2018

İhraç Fiyatı

1 $

White Paper

EN

İnternet Sitesi

centre.io/usdc

USD Coin Nedir?

USD Coin adıyla da bilinen USDC, Coinbase ve Circle tarafından ortaya çıkarılan bir stablecoindir. Stablecoin kategorisinde yer aldığı için değeri yaklaşık 1 Amerikan Doları’na sabitlenmiştir. ERC-20 tabanlı şekilde tasarlanan ve ABD doları destekli olan bu dijital para, kripto paraların dalgalı grafiklerine son vermek amacıyla yaratılmıştır.

USD Coin Ne Zaman Ortaya Çıktı?

USD Coin, Circle şirketi tarafından 2018 yılı içerisinde kripto para borsalarına sürülmüştür. Ethereum blockchaininde çalışan ve ERC-20 dahilindeki bu dijital para birimi direkt şekilde ABD dolarına endekslidir. USD Coin’in kısaltması ise “USDC” şeklindedir.

Stabil kripto paralar, merkeziyetsizlik ve güvenlik gibi dijital para birimlerinin temel değerlerini korumayı amaçlar ancak bunun yanı sıra geleneksel para birimlerindeki fiyat istikrarını korumayı da hedefler. USDC bu amaç doğrultusunda geliştirilmiş bir dijital para birimidir.

USD Coin Nasıl Çalışır?

Stabil kripto para sınıflandırmasındaki USD Coin, Ethereum tabanına ait bir yazılımın geliştirilmesiyle meydana gelmiştir ancak USD Coin, Bitcoin ya da benzer kripto paralar gibi tamamiyle merkeziyetsiz bir yapıya sahip değildir.

Güvenlik seviyesi yüksek ve fiyatı da sabit olan USD Coin’i her zaman 1 USD Coin = 1 ABD Doları şeklinde bozdurabilirsiniz ayrıca Coinbase'de hak sahibi olan müşteriler, ellerinde tuttukları her USD Coin için de ödül kazanmaktadır.

USD Coin birebir şekilde ABD dolarına sabitlenerek çalıştığı için de manipüle edilmeye açık değildir. Her bir USD Coin, aylık periyotlarla denetlenen ve regüle edilmiş finans kurumlarında tutulan bir ABD doları ile teminatlandırılmaktadır. USD Coin, Tether (USDT) gibi ABD dolarına endeksli diğer dijital para birimlerine de bir alternatiftir.

USD Coin’in Avantajları Nelerdir?

USD Coin, piyasadaki hareketliliğin etkisi altına girmeden, mevcut varlığının değerini koruyan tarzda bir dijital para birimidir. Dolayısıyla değeri de sabittir. USD Coin’in değerinde ani sıçramalar meydana gelmemektedir.

Ayrıca USD Coin tasarımı dolayısıyla açık kaynak kodludur ve şeffaf üyelik sistemine sahiptir. Bu üyelik sistemi ile başka finansal kuruluşlar da çeşitli şartları sağlamak koşuluyla USD Coin piyasaya sürebilir. Bu durum da USD Coin’in arkasında gelişebilecek ve daha fazla büyüyebilecek bir ekosistem yaratmaktadır.

USD Coin Nasıl Satın Alınır?

Coin ve diğer kripto para birimlerini, dijital para borsaları aracılığıyla satın almak mümkündür. Dijital para borsaları, reel paralar karşılığında kripto para alınmasına olanak sağlar. Bu sebeple güvenli ve dürüst platformları tercih etmek önemlidir.Yenilikçi ve dürüst bir hizmet anlayışı sunan TOMYA, size bu konuda yardımcı olacaktır. TOMYA sayesinde dijital para borsası içinde güvenli bir şekilde yer alabilir, paranın geleceğine yatırım yapabilirsiniz. TOMYA fırsatları ile USDC satın almak için tıklayın.

USD Coin Satın Al
whatsapp-ikon
sohbet-ikon